Council Membership

2018-19 Council Membership

NAME

DEPARTMENT

TERM ENDS

Penina Kamina (CHAIR) Elementary Education and Reading 2019
Pathy Leiva College Assistance Migrant Program (CAMP) Ex-Officio
Terrence Mitchell Equity and Inclusion Ex-Officio
Dasia Morman Center for Multicultural Experiences Ex-Officio
Emily Phelps Gender & Sexuality Resource Center/Student Life & Leadership Ex-Officio
Glenn Pichardo Opportunity Programs (EOP/ACE) Ex-Officio
Andrew Stammel Affirmative Action/Title IX Ex-Officio
Faith Tiemann Multicultural Student Initiatives Ex-Officio
Quetcy Betancourt Student Representative 2019
Kristen Blinne Communication and Media 2019
Melinda Brennan Women's & Gender Studies 2019
Deb Bruce Communication & Media 2019
Charlene Christie Women's & Gender Studies /Psychology 2019
Robert Compton Africana and Latino Studies/Political Science 2019
Karen Joest Human Ecology 2019
Paiyam Kardgar Student Representative 2019
Sunil Labroo Physics & Astronomy 2019
Vernon Larson International Education 2019
Elaine Lowe Finance and Administration 2019
Brent McGrady University Police Department 2019
Alexander Rakowsky Student Representative 2019
Gretchen Sorin Cooperstown Graduate Program 2019
Alyssa Smith Student Representative 2019
Akira Yatsuhashi English 2019
2017-2018 Membership

NAME

DEPARTMENT

TERM ENDS

Penina Kamina (CHAIR) Elementary Education and Reading 2019
Lynda Bassette-Farone Office of Opportunity Programs (EOP/ACE) Ex-Officio
Patricia Hanley College Assistance Migrant Program (CAMP) Ex-Officio
Terrence Mitchell Equity and Inclusion Ex-Officio
Dasia Morman Center for Multicultural Experiences Ex-Officio
Emily Phelps Gender & Sexuality Resource Center/Student Life & Leadership Ex-Officio
Andrew Stammel Affirmative Action/Title IX Ex-Officio
Faith Tiemann Multicultural Student Initiatives Ex-Officio
Kristen Blinne Communication and Media 2019
Melinda Brennan Women's & Gender Studies 2019
Charlene Christie Women's & Gender Studies /Psychology 2019
Robert Compton Africana and Latino Studies/Political Science 2018
Karen Joest Human Ecology 2018
Sunil Labroo Physics & Astronomy 2019
Vernon Larson International Education 2018
Marcus Mallon University Police Department 2019
Gretchen Sorin Cooperstown Graduate Program 2018
Akira Yatsuhashi English 2019
Deb Bruce Communication & Media 2019
Elaine Lowe Finance and Administration 2019
Quetcy Betancourt Student Representative 2018

Karen Joest

Lynda Bassette

Mary Bonderoff

Patricia Hanley

Craig Levins

Jennifer Mahar

Terrence Mitchell

Faith Tiemann

Michael Brown

Julie Licata

Penina Kamina

Akira Yatsuhashi

Melinda Brennan

Deb Bruce

Elaine Lowe

Michelle Nguyen

Erikah Vilceus

Back to top